Taaskasutusest ehk eesmärk pühitseb abinõu

Kui “Maa, armastan sind!” sarja esimest, taaskasutuse temaatilist, videot hommikul Terevisioonis näidati, kukkus mul hämmastusest lusikas pudrukaussi. Paar päeva hiljem nägin sarja teisi (reaalselt naljakamaid) videosid. Miks valisid “Maa, armastan sind” tegijad või ERR sarja 50 video seast tiiser-reklaamiks just selle video? Sest see on kõige naljakam? Sest seks(ism) müüb?

Tõnu Karjatsele antud intervjuus põhjendab rež. Merivoo tehtud valikuid sellega, et eesmärk pühitseb abinõu: “Mõned klipid võivad küll esmapilgul tunduda mingis mõttes ebatraditsioonilised, lähevad justkui üle piiri, aga teemad on olulised ja tuleb meeles pidada, et võistleme tähelepanu pärast ju absoluutselt igasuguse meediaga, mida noor inimene tarbib.” Ringvaatele antud intervjuus selgitas Merivoo, et “tempo oli peal ja rohkelt ei analüüsitud”.

Merivoo tähelepanu võitmise püüe jõuab varsti klassiruumidesse vaatamiseks, sest tegemist on õppematerjaliga. Ma oleksin soovinud, et sel hetkel oleks tempo maha võetud ja järele mõeldud. Video räige seksism on ja jääb põhjendamatuks – ei video eel, ajal ega pärast ei naeruvääristata videos näidatud suhtumist, mis annaks signaali, et seda ei kiideta tegelikult heaks. AIDSile viitav nali võib pähe tulla vaid sotsiaalselt mitte eriti tundlikule ja ignorantsele inimesele, kes pole kokku puutunud teatud inimgruppidega. Kui tegijad väidavad, et tegemist on sarkastilise ühiskonnakriitikaga, siis tuleks mõelda sihtgrupile — noored ei pruugi videos olevat iroonilist suhtumist ilma kõrvalise abita lõpuni läbi närida. Ma loodan, et jagub neid õpetajaid, kes on nõus klassiruumis tegijate järel koristama.

Soovitan video autoril järgmine kord sotsiaal- ja (seksuaal)hariduse valdkonnas töötavatelt inimestelt – nendelt, kes seksismi, naiste objektifitseerimise ja soostereotüüpselt vägivaldse käsitluse vastu igapäevaselt võitlevad – nõu küsida, mitte neid käsi laiutama jätta, kui kahju on juba tehtud.

Arvamus ilmus 22.09 venekeelses veebiportaalis stolitsa.ee.