Oudekki Loone: pean väga oluliseks just töötajate eest seismist, eriti töötavate naiste

Enne valimisi piilub Feministeerium kandideerivate naiste käekottidesse. Viimasena saime võimaluse vaadata, mida peidab enda kotis Oudekki Loone, kes kandideerib Keskerakonnas.

Käekotte on mul tegelikult päris mitu, nii et igal hommikul tõstan sisu ümber. Suurematesse käekottidesse ronivad kuidagi ka mapid, raamatud, sülearvuti ja muu huvitav nänn ja õlal võib päris suur koormus olla. Mu kõige kuulsam käekott on üks suur triibuline, mille järgi erakonna huvitavatel aegadel reporterid kaugelt mu isikut tuvastasid.

Valimiste ajal on käekotis loomulikult alati natukene valimismaterjali, valimistevahelisel ajal on vist lihtsalt rohkem nimekaarte. Kuid alati püüan oma käekotti pista mõne raamatu – ikka leidub ootehetki, kus saab lugemisse süveneda. Pildil olev Leslie Macfarlane’i “Streigiõigus” on väga huvitav käsitlus sellest, kuidas streik on demokraatliku ühiskonna alustala: kui valimisi saab manipuleerida ja võltsida, siis streik on alati tõeline tööliste tahte väljendus.

Ma pean väga oluliseks just töötajate eest seismist, eriti töötavaid naisi silmas pidades. Kurikuulus Eesti rahvuskala, palgalõhe, on vaid jäämäe veepealne osa: tuleb tähele panna, et madalapalgalistel töödel on naise nägu. Vaatamata sellele, et tööd ise võivad olla füüsiliselt ja vaimselt sama palju nõudvad kui võrreldavad “meeste” tööd, siis mõningaid töid ei väärtustata ja neid “sokutatakse naistele”. Seda tehakse seksismi tõttu, harjumusest, teadmisega, et naised ütlevad sagedamini “mis nüüd mina”, või on naised need, kes lihtsalt peavad laste eest vastutama, ega saa paremat pakkumist oodata.

Mu kõige kuulsam käekott on üks suur triibuline, mille järgi erakonna huvitavatel aegadel reporterid kaugelt mu isikut tuvastasid.

Klaaslagi on avalikkusele mõnevõrra juba teada, aga ei tohi unustada, et paljud meie töötavad naised näevad hoopis teistsuguseid lagesid – Maxima lage või vabriku lage, ja mõned ei näe lagesid üldse, sest koristades näeb peamiselt põrandat. Nende naiste probleeme ei lahenda see, kui börsiettevõtete nõukogudes on pooled naised, küll aga aitaks neid vähemalt üks ametiühinguesindaja selles nõukogus. Naised vajavad õiglast palka, normaalset puhkust, ahistamisvaba töökohta ning mõistlikke töötingimusi, mis aitavad peret ja tööd ühendada. Seda ei saa saavutada üksi – toetan ametiühinguid, et need oleks tugevamad ja võtaks naiste spetsiifilisi muresid tõsistelt. Seisan kindlalt selle eest, et ametiühingute usaldusisikutel oleks täielik vallandamiskaitse (ka see lihtsustab naistel usaldusisiku töö tegemist), samuti streigiõiguse laiendamise eest.

Oudekki Loone on riigikogu liige, ta kuulub väliskomisjoni ja Euroopa Liidu asjade komisjoni ja on Itaalia-Eesti parlamendirühma president. Ta kandideerib Keskerakonna nimekirjas Tallinna Nõmme ja Mustamäe ringkonnas, need on tema neljandad valimised.

Tutvu teiste kandidaatide (ja nende käekottidega) siin.