Mida teha, kuhu minna? 5 soovitust veebruaris

Veebruar toob kaasa maiuspalu nii kinodes kui ka näitusesaalides. Feministeerium on välja valinud oma viis lemmikut, et kultuurijanusel oleks lihtsam aega sisustada.

Film: “Soosik”

Kuninganna Anne (Olivia Colman) on 17 korda rase olnud, kuid lapsi ei ole saanudki. Tema vaimne tervis kõigub, ning teda juhib osavalt ja halastamatult Lady Marlborough (Rachel Weisz). Kui kuninglikku paleesse siseneb kõrgelt kukkunud nõbu Abigail (Emma Stone), kellel pole midagi kaotada, kuid kes valdab kõiki ellujäämise nippe, hakkab fantastiline triangeldraama hargnema. “Soosik” (režissöör Yorgos Lanthimos) on film, kus lihtsalt kõik asjad klapivad ideaalselt: suurepärane näitlejatöö, terav dialoog, fantastilised kostüümid, foto ja koreograafia kohtuvad vaimuka huumori, olelusvõitluse ja valusa draamaga. Suurejoonelisi parukaid ja üle-võlli-meiki kannavad valdavalt tagaplaanil olevad mehed, samas kui kõik naiskarakterid säravad isiksustena ja moodustavad õukonna võimutuumiku. Bechdeli test läbitakse mängleva kergusega igas stseenis.

Kinodes üle Eesti.

Album: Neneh Cherry “Broken Politics”

Valimiseelsesse hüsteeriasse sobib hästi Neneh Cherry uus album “Broken Politics”, kus ta küsib, kuidas me erakordsetel aegadel käitume. Mida peame oma isikupära meelespidamiseks ja säilitamiseks tegema ajastul, mil signaali-müra suhe on ebavõrdsem kui kunagi varem? Album on võrdsetes osades vihane, läbimõeldud, melanhoolne ja julgustav. Album on ka ebaühtlane: kohati kõle ja kohati kõige mesisem trip-hop, mida pärast Massive Attacki kuulnud oleme.

Smalltown Supersound, 2018.

Kadi Estland. Kapp ja redel. Kapp, satelliiditaldrik, peegel, redel, kivid, raha, liiv. 2019. Kunstniku loal. Foto: Marta Vaarik

Näitus: “oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde”

Kadi Estland ja Netti Nüganen laotavad duonäituses laiali isiklikud, kuid etendatud stseenid, milles avaldub fiktsiooniga segunenud argipäevareaalsus. “Näitus kutsub oma intrigeeriva, masendava, kuid siiski lootustandva pealkirjaga üles positiivsele ühiskondlikule muutusele ja ärgitab ennast vähem tsenseerima,” sõnastab näituse kuraator Marika Agu saatetekstis. “Soovitan täiega,” ütleb vabakutseline kunstikriitik Rebeka Põldsam. Kadi Estland on meie ammune lemmik, nii et aeg sõita Tartusse.

Näitust korraldab Tartu Kunstimuuseum koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega. Tartmus 18.01.–28.04.2019.

Kuidas hoida vaimset tervist tarbimisühiskonnas? Foto: Peaasi

Koolitus: säästliku eluviisi töötoad

Arengukoostöö Ümarlaud korraldab Tallinnas veebruarist maikuuni säästliku eluviisi töötube, kus õpetatakse, kuidas kestlik eluviis saab muuta inimese elu lihtsamaks ja odavamaks, säästes samal ajal loodust. Õpi kokku keevitama puhastusvahendeid, korteris komposteerima või seda, kuidas enda vaimset tervist tarbimisühiskonnas hoida.

Töötoad toimuvad 06.02., 28.02, 13.03., 28.03, 09.04, 21.05. Eelregistreerimisega, Tallinnas.

“Kuidas öelda jah?”. Foto: Maria Aua

Teater: “Kuidas öelda jah?”

“Kuidas öelda jah?” (lavastaja Tiina Sööt) on seksuaalhariduslik lavastus noortele ja kõigile teistele, milles uuritakse, kuidas noored seksi väärtustavad ja kuidas seksuaalsuse teemaga suhestuvad. Millal on kogemus hea, millal halb? Mis on rõve ja mis on romantiline? Kuidas öelda ei ja kuidas öelda jah? Etendus lähtub arusaamast, et mõnus peab olema – kõigil osalistel. Mõne jaoks tähendab see ühte, teise jaoks teist, seksi vastassoost partneriga, samast soost partneriga, mitme inimesega, üksi, püsti, pikali, külje peal, kähku või kaua, “tavaliselt” või “veidralt” ja mõne jaoks üldse seda, et seksi ei ole ega tule. “Seks on igal pool, ent ometi me pole võimelised sellest avalikus elus ja meediaruumis normaalselt rääkima,” kirjutab Helen Kask etenduse arvustuses ning rõõmustab, et nüüd on see tühimik täidetud.

Etendused: 7.02., 8.02., 2.04 ja 3.04. Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses.