Mai: visiooniigatsus

Hirm haigestumise ees on asendunud hirmuga tuleviku ees. Kuidas me sellest välja tuleme ja kuidas hakkab välja nägema koroonaga koos elamine? Sest ehk ei pea enam jälgima haigestumise- ja suremuse statistikat, vaid seda, kuidas turbokiirusel on ümber vaadatud olulised ühiskondlikud väärtused ja kokkulepped. 

Kui Eesti ja USA poliitikute sõnavõtte kuulda, siis prevaleerib illusioonides elamine – et pärast kriisi saame majanduse taas käima ja elu läheb samamoodi edasi. Kasutame maksumaksja raha selleks, et hoida ärisid elus – ükskõik milline nende väärtus on inimestele, ühiskonnale ja keskkonnale. Sellesama maksumaksja raha suuname minevikku, olgu selleks põlevkiviõlitehas või lennundus (ei tea küll mitmendat korda). 

Jääb mulje, et muutuseid keegi ei taha. Erandiks on Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, kes on öelnud, et kriisijärgne elu võiks olla roheline (aga näiteks meie eurosaadik Riho Terras arvab, et tuleb edasi lükata ELi plaanitavad uued kohustused, mis tulenevad roheleppest). Palju üldse Eestis on neid poliitikuid, kes näevad võimalusi põhimõttelisteks muutusteks, mis järgmistele generatsioonidele võiks tulevikulootust ja -usku pakkuda? Kellel on visioon, mis läheks kaugemale sellest, kuidas sama vana majandusmudel uuesti käima saada, kuigi selle kahjud keskkonnale ja inimestele on korvamatud? Kus te olete, uuu?

Kriis, kriis, kriis. Maskikriis, majanduskriis, pandeemia, töötus, klaustrofoobia. Pilt: Vilseskogen / Flickr CC

Moraalne majakas

Meie proovisime karantiiniajal oma väikese ministeeriumi strateegia, visiooni ja missiooni paika panna. Sest kui beebidel ei pea ilmtingimata isiklikku strateegiat olema, siis viieaastasel võiks ju olla küll. Mis suunas muidu liikuda pärast lasteaeda? Kuna Feministeerium on nüüd juba viiene, tundus meile aeg paras loobuda kunagi Swedbanki käest “laenatud” strateegiast, ja teha päris enda oma. Varasem strateegia oli täitsa kobe ega takistanud meie tegutsemist kuidagi, kuid me ei samasta ennast enam pangandussektoriga. Võib öelda, et meie teed kasvasid n-ö lahku.

Aasta alguses pidasime mitu koosolekut, tegime ajurünnakuid, töötasime läbi kõikide ministeeriumite arengukavad ja ülejäänud interneti. Karantiiniajal mediteerisime edasi. Nüüd on aeg küps, et ka oma lugejatele tutvustada Feministeeriumi uut strateegiat, siin see on!

Ülejäänud osa strateegiast on asutusesesiseseks kasutamiseks. Vastavalt avaliku teabe seaduse § 35 lõike 1 punktidele 15 ja 181, oleme sellele kehtestanud juurdepääsupiirangu järgmiseks kaheksakümneks aastaks.

Toimetuse veerg on igakuine kokkuvõte Feministeeriumi kollektiivi mõtetest ja plaanidest, teisi saad lugeda siit.