Juhised: kuidas homme valida

Homme on valimispäev ja Feministeerium on koostanud täiesti apoliitilise, sõltumatute ekspertide poolt valideeritud ja kooskõlastatud juhise kuidas käituda. Jälgi instruktsioone samm-sammult, siis pole võimalik eksida.

  1. Kui oled juba eelhääletanud või e-hääletanud, siis on kõik. Seda häält enam muuta ei saa, tervitab Vabariigi Valimiskomisjon. Ainult nutta võid, kui viimastel päevadel midagi uut teada saad. Kui aga ei ole, siis jätka lugemist.
  2. Kõigepealt vali endale sobiv erakond.
  3. Seejärel vali sealt endale sobiv naine.
  4. Kui sobivat naist ei ole (või ühtegi naist, nagu nt Reformierakonna Järva- ja Viljandimaa nimekirjas), vali sobivuselt järgmine erakond.
  5. Korda punkte 3 ja 4 kuni leiad selle sobiva naise.

Juhis 1: milline on üks sobiv erakond?

Eesti Inimõiguste Keskus tuli abiks ja küsis erakondadelt mõned olulised küsimused. Nende täismahus vastuseid saad lugeda siit. Soovitame seda teha. Lühikokkuvõte on aga järgmine:

Küsimusele, kas erakond toetab perevägivalla sätestamist karistusseadustikus eraldi kuriteona, vastasid selgelt positiivselt Keskerakond, Vabaerakond ja Rahva Ühtsuse Erakond. Teised vastasid umbes ”miks ka mitte”, välja arvatud Reformierakond, kes kirjutas, et ”kuna KarS käsitleb juba tänasel hetkel igasugust vägivalda kuriteona, siis ei ole vajalik eraldi peresisest vägivalda KarSis välja tuua”. See on iseenesest tõsi. Aga sätted on lisaks ”ideoloogilistele signaalidele” mis on ühiskonnas sotsiaalselt aktsepteeritav käitumine ja mis mitte, abiks ka statistika kogumisel. Kui praegu tahad teada palju Eestis on perevägivalla juhtumeid, mis soost oli ohver ja mis soost kurjategija, pead käsitsi läbi töötama kõik toimikud.

Küsimusele, kas erakond pooldab kooseluseaduse rakendamiseks vajalike sätete vastuvõtmist, vastasid positiivselt SDE ja Reformierakond. IRL vastas kõlavalt EI. Teised ütlesid umbes mjaaaa. Andres Herkel Vabaerakonnast pidas sealjuures vajalikuks lisada, et ”kooseluseadus on õiguslikult kirjaoskamatu ja Teie püstitatud küsimus samuti”.

Valijad on täiesti kirjaoskamatud, hehee.

Valijad on täiesti kirjaoskamatud, hehee.

Küsimusele, kas erakond pooldab võrdõigusvoliniku rahastuse suurendamist, vastasid positiivselt Keskerakond, SDE, Rahva Ühtsuse Erakond ja Eestimaa Ühendatud Vasakpartei. Seda ei toeta Vabaerakond ja Eestimaa Rohelised. Viimased kirjutasid, et eelistavad ”praktilisi investeeringuid taastuvenergiasse ja energiatootmise hajutamisse”. Epic.

Küsimusele, millised on erakonna ettepanekud soolise palgalõhe vähendamiseks, vastasid erakonnad juba üsna huvitavalt. IRL näiteks lubab madalapalgaliste maksukoormust vähendada, mis võib mõjuda positiivselt naiste sissetulekutele (keda on madalapalgaliste seas rohkem kui mehi). Mitmed erakonna tahavad teavitustööd (Reformierakond, Vabaerakond, RÜE). Teavitustöö on hiilgav idee, aga küsitav, kas see tulemust annab. Tööinspektsioonile suuremaid volitusi lubab SDE. Rohelised aga arvavad, et ”põhiline kasutamata võimalus on nädalase tööajanormi vähendamine pikaajaliselt ja plaanipäraselt 40 tunnilt 32 tunnile”. 32 tunnine töönädal on samuti hiilgav idee, aga kuidas see soolist palgalõhet vähendab, ei oska käesoleva juhise autor ökonomistiharidusele vaatamata teile selgitada.

Liberaalse maailmavaatega feministi jaoks on asi raske. Sellist erakonda Eestis ei ole.

Küsimustikku silmas pidades jätsid kõige positiivsema mulje Keskerakonna (Mailis Reps) ja SDE (Andres Anvelt) vastused.

Reformierakond (vastas Priit Kallakas) oli natuke ettevaatlikum aga mitte tõrjuv, muudes inimõiguste küsimuses täitsa arvestatav.

IRL (Ken-Marti Vaher) on vastuoluline juhtum. Erakond võib olla huvitav valik konservatiivsetele naistele, aga ilmselt mitte naistele, kes armastavad naisi või lihtsalt leiavad, et teised armastagu keda tahavad. Samuti mitte naistele, kellel on teisest rahvusest partnerid ja mitme kodakondusega lapsed (vt nende vastuseid topeltkodakondsust puudutavatele küsimustele). Teisalt toetab jälle IRL isadele vanemahüvitise reserveerimist.

Ökofeministidele on kurb uudis see, et Rohelised (vastas Aleksander Laane) on mingeid seeni söönud.

EKRE ei suvatsenud küsimustele vastata, aga see on okei. Mõned veresooned jäid peas lõhkemata.

Vabaerakond (Andres Herkeli näol) lisas lõppu spetsiaalse tervituse, et ”küsimused olid pisut üheplaanilised, parem ärge selliseid “edetabeleid” tehke!”.

Juhis 2: milline on sobiv naine?

See sõltub maitsest. Ta ei pruugi alati isegi naine olla.

Hoiatus

Kui onu Heino ütleb, et pole VAHET, kas on mees või naine ja tegeled PSEUDOPROBLEEMIGA, naised ei sobi poliitikasse enne kui nad on kaks kolm last sünnitanud üles kasvatanud, siis jää enesele kindlaks. Teata, et Riigikogu järgmine koosseis võib hakata vastutustundetute meeste steriliseerimist arutama ja küsi, kas ta on nõus, et seda arutavad ainult lasterikkad naised.

Mr Burnsi foto: Ludovic Bertron/Flickr Creative Commons