Feministina valentinipäeval?

Reedel pidin Kopenhaagenis ootama kenakesed paar tundi lendu kodumaale. Aega oli piisavalt, et lennujaamas ja oma sotsiaalmeedias ringi kolada. Märkasin, et mu FB uudisvoogu on hakanud imbuma imalroosad pildid roosikimpudest, poodide kassajärjekorda kuhjunud südamekujulised kommikarbid ja ekraanidele reklaamid värskeimast (hetero)romantilisest komöödiast. Selge, et lähenemas oli aasta suurim heteronormatiivsuse paraad — valentinipäev!

Kaheksakümnendate lõpus Soomest Eestisse jõudnud tähtpäev on siin sõbrapäevaks muundunud. Kooliajast mäletan sellest tähtpäevast kahte momenti: näonaha punetust südamekujulistest kleepekatest, mis päeva jooksul näkku sai kleebitud ning päev, kus mu noore südame pani põksuma kingituseks saadud mängukaru tollaselt armastuselt (tänks, Uku!). Edaspidi on valentini-/sõbrapäevad tekitanud pigem raskustunnet kõhus nagu naistepäevadki, kus täiskasvanud mehed mind kallistades õhku tõstavad (palun ärge tehke seda!) ja suure naeratusega kommi pakuvad.

(Selle vastu on aga rohtu: lõin paar aastat kaasa Ladyfest Tallinn kultuurifestivali korraldamisel ja veetsin oma naistepäevad palju mõnusamas õhkkonnas. Komme ja roose seal ei kinkinud, eneseusku ja avastamisrõõmu küll.)

Koolist väljaspool näen aga üle laia maailma epideemiana levinud kommerts- ja tarbimiskultuuri, kus 14. veebruar tähendab enamasti just üksnes neid artikli alguses kirjeldatud esemeid. Armastus annab tiivad ja tuge, ent kõhus kirjeldatud raske tunne on seotud süüga ja küsimustega “mida mul ei ole?”, “milline ma ei ole?”, “milline ma olema või mida tegema peaksin?”. See on see paljuräägitud nähtamatu sotsiaalne surve, kui näed, et peaksid just kui sinna ruudukujulisse auku sobima, aga su servad on ümarad. Sa ei mahu ja sa tegelikult ei tahagi. Koperdasin selle artikli otsa ning inspireerusin. Palun, siin on Sulle kuus head ideed, mida oma pühapäevaga ette võtta.

  1. Armasta end!

Sa ei saa endast palju rohkem anda, kui sul on. Enesearmastus on kõigile oluline, kuid eriti tähtis on see marginaliseeritud gruppide jaoks. Ühiskonnas, mis ei suhtu sinusse hästi ja pigem püüab sind eirata, võib iseendana elamine iseenesest olla radikaalne tegu. Tee täna midagi, mis sinus hea tunde tekitab: võta üks kuum pikk vann, armasta end (nsfw link), kokka, loe, jaluta värskes õhus või tee mis iganes just sind kõnetab.

  1. Saada sundtarbimine kukele

Baah, valentinipäeva kui sellise tuumprobleem on selle kommertslikkus. See seob armastuse rahaga ning kinnistab arusaama, et tundeid saab väljendada ostmise kaudu. Isegi kui me teame, et see nii ei ole, on raske pääseda kõikjal valitsevaist eeldustest ja ootustest. Lisaks kahjustab see madalama sissetulekuga inimesi, kelle võime päriselt hoolida langeb kahtluse alla, kuna nad just kui ei väärtusta piisavalt, sest ei kuluta piisavalt raha. Sel päeval võiksid loobuda igasuguste kinkide tegemisest. Või noh olgu, valmistada need näiteks hoopis ise! Kui siiski otsustad midagi osta, siis tasub suurte poekettide asemel toetada kohalikke väikepoode- ja tegijaid.

  1. Hakka vabatahtlikuks

Sel päeval võib hoolt ja armastust näidata ka oma kogukonnale. Teiste aitamine ei toeta ainult abivajajaid, vaid annab palju ka sulle endale. Kogukonna liikmena on sul võimalus tunda lahkust, südamlikkust ja toetust. Pea meeles, et lisaks soovile aidata, on oluline ka küsida, millist abi vajatakse. Võta ühendust mittetulundusühingute, varjupaikade ja sotsiaalkeskustega ning uuri, millist abi sa neile pakkuda saaksid.

Mõtle järele, kuidas sinu teod kogukonda mõjutavad. Tavaliselt ei piisa vaid ühest päevast, et midagi tõeliselt muuta. Pea meeles, et rõhk on neil, keda sa abistad ja ära näe aitamist kui enesekeskset rahuldust.

  1. Väärtusta kõiki armastuse vorme

Valentinipäeval keskendutakse üldiselt vaid romantilisele, nn tõelisele armastusele. Ometi on see vaid üks paljudest: armastame ka oma sõpru, pereliikmeid ja paljusid teisi meile olulisi inimesi, igaüht erinevalt. Sõbrapäeval saad väärtustada neid kõiki.

  1. Võta hetk, et mõelda oma suhetele

Valentinipäev võib olla hea hetk, et mõtiskleda sinu elus olevate suhete üle. Kas oled jäänud kaugeks kellegagi, kellest tegelikult hoolid? Kas soovid kellegagi lähedasemaks saada? Või on mõni suhe hoopis kahjulikuks muutunud ning leiad, et on aeg sellest lahti lasta? Võib-olla oleks aeg kelleltki andeks paluda? Võta aega, et mõelda, kuidas oma suhteid õnnelikumaks ja tervislikumaks muuta.

  1. Ära tähista

Kuigi sotsiaalmeedia järgi võib tunduda, et homme tähistame kõik valentinipäeva, siis on mul sulle radikaalne (iroonia!) idee: ära tähista seda! Eira ideed ühel teatud päeval rohkem armastada kui teisel. Pigem võta homset vabalt ja harjuta armastamist aasta ringi!

Osaliselt tõlkis Kristiina Raud, toimetas Aet Kuusik.